Udruga za promicanje dobrog upravljanja i rada “POMAK”,  u okviru Programa Impact4Values, financiranog sredstvima Europske unije i sufinanciranog od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, provela je Projekt naziva “Pomaknimo Hrvatsku – stvorimo poticajno okruženje za zviždače”. 

Kao jedan od rezultata Projekta bio je povečanje svijesti potencijalnih zviždača i javnosti o EU Direktivi za zviždače i EU povelji o ljudskim pravima.

Kvalitativna analiza odgovora otkriva spektar povjerenja i skepticizma među ispitanicima u vezi prijave korupcije. Dok neki ispitanici pokazuju povjerenje u službene kanale poput Pučkog pravobranitelja i pravosudnih institucija, drugi izražavaju značajno nepovjerenje ili
nesigurnost o učinkovitosti bilo kojeg mehanizma za prijavu. 

Ova analiza naglašava potrebu za poboljšanjem svijesti i možda reformama kako bi se izgradilo povjerenje u institucije i procese za borbu protiv korupcije.

Glavni faktori koji utječu na odluku hoće li netko prijaviti nepravilnost su strah i nepovjerenje u sustav, dok oni koji prijavljuju to često rade iz osjećaja građanske dužnosti i želje za pravdom. Zviždači se u većini slučajeva gledaju kao heroji društva, te ispitanici vide zviždače kao obične pojedince iz zajednice, a ne nužno kao specijalizirane profesionalce.

Ispitanici jasno pokazuju potrebu za sustavnim promjenama u političkom i pravnom sustavu kao ključnim koracima u borbi protiv korupcije. 

Istodobno, potreba za transparentnošću, edukacijom, te odgovarajućim sankcijama sugerira da građani prepoznaju problem korupcije kao duboko ukorijenjen i kompleksan, zahtijevajući multidimenzionalni pristup za njegovo rješavanje.

Iz rezultata istraživanja evidentno je kako je potrebno uložiti još više truda u edukaciju šire javnosti vezano za korupciju i prijavitelje nepravilnosti, dati im adekvatnije alate za borbu protiv korupcije, te napraviti veći pritisak na službene institucije u cilju povećanja transparentnosti poslovanja, a time i povjerenja građana u institucije.