“Prijavitelji nepravilnosti spremni su riskirati osvetu samo ako vjeruju da će njihovo prijavljivanje dovesti do stvarne promjene”. Brojne studije potvrđuju kako je upravo ta motivacija ključna.
To je, u konačnici, i ono što je najvažnije za pogođene institucije i za širu javnost: ostvarenje konkretnih, pozitivnih rezultata.
U suprotnom, spor zbog osvete svodi se na pitanje individualne nepravde.
Svrha Zakona
Zakoni o zaštiti prijavitelja nepravilnosti prvenstveno se donose kako bi donijeli promjenu za društvo u cjelini.
Na razini Europske unije uređen je postupak prijavljivanja nepravilnosti, prava osoba koje prijavljuju nepravilnosti i zaštita prijavitelja nepravilnosti i to Direktivom EU 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2019. godine. Navedena Direktiva ušla je u zakonodavstvo Republike Hrvatske Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti koji je stupio na snagu 23. travnja 2022. godine.
Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 46/22; u daljnjem tekstu: Zakon) u velikoj mjeri preuzima ključne obveze iz Direktive (EU) 2019/1937 (u daljnjem tekstu: Direktiva) te postavlja temelj za učinkovit sustav zaštite prijavitelja. Međutim, određene odredbe i strukturalni elementi Zakona nisu u potpunosti usklađeni s Direktivom, čime se dovodi u pitanje potpuna funkcionalnost sustava zaštite prijavitelja i ostvarenje njegovih svrha.
Korak po korak – iskorak
U okviru Projekta “Korak po Korak – iskorak” izrađena je analiza usklađenosti Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti s Direktivom (EU) 2019/1937. Utvrđene su određene neusklađenosti i izrađene preporuke za poboljšanje kako bi se zaštita prijaviteljima osigurala u potpunosti. Izvještaj o neusklađenosti Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti s EU Direktivom o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije i Preporuke za poboljšanje možete pročitati OVDJE
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njega.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske
Stajališta izražena u ovom projektu “Korak po korak- iskorak!“ isključiva su odgovornost udruge „POMAK “ i PIC i ne odražavaju stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.